NO MORE
WASTED ENERGY!

Nasze bardzo ostrożne szacunki wskazują, że każdego dnia tylko w Polsce marnowane jest co najmniej 500 GWh energii elektrycznej


Schładzamy i przetrzymujemy w stanie schłodzonym produkty wyłącznie dla własnej wygody. Lodówki w punktach sprzedaży detalicznej pracują 24h na dobę 7 dni w tygodniu.

Przyjmując średnią ceną za MWh równą 500 zł – puszczamy z dymem ponad 300 milionów złotych rocznie (to nie pomyłka: trzysta milionów złotych).

A to ledwie czubek gory lodowej, bo:

85%

wszystkich urządzeń opartych na HFC musi zostać zastąpionych do 2035 r.

Protokół Montrealski / poprawka z Kigali – wycofanie HFC | Wymagania

Do końca roku 2050 gazy emitowane z klimatyzacji będą odpowiedzialne za

globalnego ocieplenia

Obecne technologie chłodzenia generują gazy cieplarniane do

razy bardziej szkodliwe niż CO2. Zużywają przy tym duże ilości energii elektrycznej i uwalniają ogromne ilości ciepła.

Przewiduje się, że do 2100 roku światowe zużycie energii tylko na potrzeby klimatyzacji wzrośnie 33-krotnie.

Do połowy stulecia ludzie na całym świecie będą zużywać więcej energii na chłodzenie niż na ogrzewanie.

Zimno stało się po cichu częścią życia w XXI wieku, z pewnością w rozwiniętych gospodarkach: ludzie oczekują, że klimatyzacja zapewni komfort w domach, biurach i samochodach (a wiele miast nadaje się do zamieszkania); większość żywności w rozwijającym się świecie jest schłodzona lub zamrożona; leki, w tym szczepionki, wymagają chłodzenia; przemysł, taki jak stalowy, chemiczny i tworzyw sztucznych, zależy od chłodzenia; pozbawione chłodu centra danych – i internet – załamałyby się w ciągu kilku minut.

Według UE w ciągu najbliższych 15 lat energia wykorzystywana do chłodzenia budynków w całej Europie prawdopodobnie wzrośnie o 72%, podczas gdy energia wykorzystywana do ich ogrzewania spadnie o 30%.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu szacuje, że zapotrzebowanie na samą tylko klimatyzację w budynkach mieszkalnych wzrośnie z 300 terawatogodzin rocznie w 2000 r. do 4 000 w 2050 r. i 10 000 do 2100 r.

Według Computer Weekly zużycie energii w centrach danych wzrosło czterokrotnie od 2007 do 2013 roku, a w ciągu najbliższych 15 lat ma się ponownie niemal podwoić.

Badania holenderskiej Agencji Oceny Środowiska przewidują, że do około 2060 roku ilość energii zużywanej na całym świecie na chłodzenie wyprzedzi ilość energii zużywanej na ogrzewanie.

Obecnie stosowana technologia klimatyzacji i schładzania została opracowana na początku XIX wieku. Generatory zimna działają na zasadzie kompresji, absorpcji i parowania. Ta technologia i jest po prostu przestarzała.

Dzięki E-ICE część napoje niewymagające zachowania ciągu chłodniczego mogą zostać schłodzona w odpowiednim czasie i miejscu, co eliminuje konieczność bezustannego utrzymywania ich w niskich temperaturach.